FONOHOLIZM – JAK ROZPOZNAĆ UZALEŻNIENIE❓

? W Ostrołęce odbył się cykl dotyczący higieny cyfrowej, balansu online – offline, związku między używaniem mediów a depresją, zacierających się granic oraz metod zdrowego korzystania ze smartfonów.

?‍? Dr Maciej Dębski, wybitny socjolog i badacz problemów społecznych, na konferencji „Młodzi w sieci” przedstawił zjawisko wpływu mediów cyfrowych na nasze życie, a przede wszystkim na  relacje, od których głównie zależy dobrostan człowieka ?‍?‍?‍?.

? Pokazał również wyniki badań, realizowanych przez Fundację „Dbam o Mój Zasięg”, z których wynika, że:

❗️56% dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych ma bardzo małą chęć życia, co może doprowadzić do samobójstwa,

❗️35% uczniów twierdzi, iż gdyby coś złego działo się w sieci, nie mogliby liczyć na pomoc rodziców,

❗️65% uzależnionych to osoby o niskim poziomie higieny cyfrowej.

♨️ Uzależnienie poznajemy na podstawie:

✅ zjawiska tolerancji (potrzebujemy coraz więcej czasu spędzać w sieci),

✅ nadmiernego zaabsorbowania,

✅ modyfikacji nastroju (smutny uczeń poprawia sobie nastrój, pokonując kolejne poziomy w grze wirtualnej  – i chce coraz więcej),

✅ doświadczenia konfliktu (osoba uzależniona zawsze wchodzi w konflikt interpersonalny, jak również intrapsychiczny, np. rezygnując z ukochanego baletu na rzecz bycia w sieci),

✅ nawrotów i nieudanych prób zerwania z nałogiem,

✅ symptomu zespołu odstawiennego (agresji psychicznej, fizycznej).

??⚽️??‍♀️ W odpowiedzi na problemy uczniów, Fundacja „Dbam o Mój Zasięg” nie tylko uczestniczy w konferencjach czy radach pedagogicznych, ale również ma świetną propozycję WAKACJI OFFLINE. ? Podczas warsztatów „Zjawisko uzależnienia dzieci i młodzieży od telefonów komórkowych. Fonoholizm w świetle najnowszych badań” uczestnicy, dzięki ćwiczeniom w grupach, mogli poznać inną perspektywę nie tylko fonoholizmu, ale również cyberprzemocy.

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content