Szanowni Państwo,

z wielką radością zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w ramach cyklicznego projektu „Opinogórskie fantazmaty…czyli romantyzm wiecznie żywy”. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa spotkanie z okazji 190. rocznicy wydania „Pana Tadeusza” – epopei narodowej, której echa wciąż brzmią w sercach i umysłach kolejnych pokoleń Polaków. Nasza konferencja, zatytułowana „Pan Tadeusz” i literackie odpowiedzi na przemijanie, to niepowtarzalna okazja do snucia refleksji nad jednym z najważniejszych dzieł literatury polskiej, w kontekście uniwersalnych tematów przemijania i pamięci.

W programie konferencji znajdą się prelekcje wybitnych znawców literatury, którzy wprowadzą nas w głębię poetyckiego świata Adama Mickiewicza oraz podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat literackiego obrazu przemijania. Będą Państwo mieli okazję wysłuchać m.in.:

Prof. dr hab. Andrzeja Fabianowskiego – specjalisty z zakresu historii idei oraz interakcji, jakie zachodziły między literaturą i polityką romantyczną; biografa wielkich romantyków polskich, autora wielu książek i publikacji na temat wielokulturowości i relacji literatury romantyzmu z judaizmem, romantycznych projektów egzystencji, mapowania idei i geopoetyki tej epoki oraz jej wpływu na literaturę XX i XXI wieku.

dr Marcina Lutomierskiego – wykładowcy na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; badacza i popularyzatora literatury polskiej; edytora; specjalisty ds. promocji Wydawnictwa Naukowego UMK; współpracownika instytucji doskonalących nauczycieli języka polskiego w kraju i zagranicą, autora ponad 250 publikacji naukowych i popularyzatorskich.

Pani Beaty Woźniak – mgr historii i historii sztuki, muzealniczki; badaczki losów poszczególnych członków rodziny Krasińskich (przede wszystkim kobiet); autorki wielu publikacji – głównie w „Studiach Mazowieckich”, „Muzealnych Rozmaitościach” i „Gazecie Opinogórskiej”.

Spotkanie odbędzie się 16 października 2024 roku, o godz. 11.30, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Zapraszamy!

Link do zapisu

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content