Przedstawiamy film, w którym młodzi ludzie ze szkół średnich rozmawiają z Michałem Olszańskim, dziennikarzem radiowym, ale również pedagogiem z doświadczeniem pracy w ośrodku dla młodzieży, na temat poczucia sprawczości i jego wpływu na zdrowie psychiczne w drodze do dorosłości. Młodzież mówi o tym, w jakim stopniu decyduje o swoim życiu, za co jest odpowiedzialna, nad czym ma kontrolę. Komentuje rolę rówieśników i dorosłych w rozwijaniu pasji i realizacji celów. W materiale wypowiada się również psycholog, Michał Bydzicki, na co dzień pracujący z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii „Kąt”.

 

Film zrealizowaliśmy z myślą o uczniach i nauczycielach szkół ponadpodstawowych. Chcieliśmy stworzyć materiał, który mógłby być wykorzystany na zajęciach w szkole jako punkt wyjścia do dyskusji o roli poczucia sprawczości w życiu młodzieży. Ochrona zdrowia psychicznego coraz częściej jest tematem poruszanym w kontekście edukacji szkolnej. Chcemy wesprzeć nauczycieli pracujących z nastolatkami w ich działaniach na rzecz ochrony dobrostanu psychicznego uczniów.

Poczucie sprawczości, czyli przekonanie o zdolności do wpływania na swoje życie i otoczenie, odgrywa kluczową rolę w ochronie zdrowia psychicznego młodzieży. Można je rozwijać przez stawianie sobie wyraźnych i osiągalnych celów, poznawanie swoich mocnych stron i umiejętności, celebrowanie własnych osiągnięć, umiejętne przeżywanie porażek. Decydujące znaczenie ma wpływ otoczenia – grupa rówieśnicza wspierająca i uznająca podejmowany wysiłek oraz inspirujący i motywujący do działania dorośli.

 

Mamy nadzieję, że oddając głos młodym ludziom i udostępniając ich wypowiedzi nauczycielom, przyczynimy się do stworzenia wspierającego środowiska w szkole i poza nią. Zachęcamy do wykorzystywania filmu na godzinach wychowawczych.

 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem na kanale YouTube Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży: https://fb.watch/r2uqPwg2MF/

ul. Gałczyńskiego 26
09-400 Płock
tel. 24 366-53-66 do 68 / 24 364 45 71
tel. kom. 500 274 304

plock@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Skip to content