„Walory kulturowe i przyrodnicze regionu” – fotorelacja

Konferencja „Walory kulturowe i przyrodnicze regionu. Powiśle” Bohaterem konferencji „Walory kulturowe i przyrodnicze regionu”, która odbyła się 26 maja 2026 r. w Stodole Regionalnej w Gołębiowie, było Powiśle. Spotkanie nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych ze szkół powiatu lipskiego miało szczególny wymiar za sprawą magicznego miejsca, wspaniałych prelegentów, licznych uczestników i wymarzonej pogody. Konferencja wzmacniała edukację regionalną poprzez: ukazywanie wartości miejsc pozornie zwyczajnych, które łączą przeszłość Powiśla z jego współczesnością; upowszechnienie wiedzy o ks. Janie Wiśniewskim – wybitnej postaci związanej z regionem; zaprezentowanie potencjału edukacyjnego wybranych obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Powiśla; wskazanie, jak ważna jest rola lokalnych mediów w dokumentowaniu i promocji życia społeczno-kulturalnego regionu; poszukiwanie inspiracji dydaktycznych do tworzenia „lekcji o regionie z pomysłem” poprzez prezentację dobrych praktyk oraz wymianę doświadczeń. Prelegentami byli: dr hab. Joanna Angiel, prof. UW – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; Marek Łata – Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Lipsku; Zbigniew Trysiński – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Lipsku; Piotr Kacprzak – Oddział Świętokrzysko-Radomskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego; nauczyciele konsultanci i doradcy metodyczni MSCDN Wydział w Radomiu: Jolanta Kubik – wieloletnia doradczyni metodyczna w zakresie fizyki; Hanna Habera – geografka, konsultantka w zakresie edukacji przyrodniczej i globalnej; Agnieszka Taborek – doradczyni metodyczna w zakresie chemii; Anna Janowska – doradczyni metodyczna w zakresie biologii. Konferencja „Walory kulturowe i przyrodnicze regionu. Powiśle”, organizowana przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu oraz Starostwo Powiatowe w Lipsku, była nie tylko źródłem rzetelnej wiedzy, ale również inspiracją do podejmowania działań edukacyjnych. Pokazała, że każdy z nas może w ciekawy sposób realizować edukację regionalną i wspólnie budować poczucie tożsamości w kolejnych pokoleniach naszych uczniów. Dziękujemy uczestnikom konferencji za stworzenie wspaniałej atmosfery spotkania i zapraszamy na kolejne wydarzenia edukacyjne organizowane przez MSCDN Wydział w Radomiu.
