A A

 

Nauczycielom, którzy chcą w wolnym czasie:

- poszerzyć wiedzę w zakresie możliwości podejmowania działań wychowawczych wobec uczniów,
- zaplanować realizację oddziaływań wychowawczych wobec uczniów,
- w dowolnym tempie zapoznawać się z materiałami szkoleniowymi,

polecamy e-learningowe szkolenie ORE z zakresu doskonalenia kompetencji wychowawczych pracowników oświaty "Powrót do rytmu, czyli szkoła na nowo".

Podczas tej samokształceniowej formy szkoleniowej uczestnicy samodzielnie zapoznają się z przygotowanymi treściami. Kurs składa się z nagranego przez eksperta wykładu oraz udostępnionego materiału edukacyjnego nawiązującego do prezentowanych treści.

Zachęcamy do sprawdzenia dostępnych terminów.

Wakacje – czas odpoczynku czy realizacji pasji badacza?

Patryk Wekwejt, uczestnik olimpiad, autor artykułów do magazynu Międzynarodowego Młodzieżowego Stowarzyszenia Neuronauki, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce oraz stypendysta Marszałka Województwa Mazowieckiego i „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych”, młody badacz interesujący się chorobą Alzheimera, właśnie przygotowuje się do wyjazdu na międzynarodową konferencję London International Youth Science Forum (LIYSF). Jego projekt badawczy „Rola hormonu alpha-melantropowego w łagodzeniu postępu zaburzeń funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera” został zauważony i zaakceptowany przez zarząd konferencji. Pierwszy raz w historii regionu projekt badawczy ucznia będzie prezentowany na tak prestiżowej konferencji. Obecnie Patryk uczestniczy w obozie ADAMED SmartUP dla uczniów uzdolnionych w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych.
Patryku, trzymamy kciuki! Powodzenia na konferencji!

ORE zaprasza specjalistów z placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli i specjalistów szkolnych na kolejną edycję szkolenia „Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w szkole – rola świadka”.

Formularz zgłoszenia:
https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/6301

Termin: 1−30 lipca 2021r. 
Szkolenie jest BEZPŁATNE!

 

Zapraszamy do zapoznania się z projektami rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki.

Czytaj więcej...

Dnia 17 maja 2021 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Chemiczny LabChem dla uczniów klas 7 z terenu miasta Ostrołęki. W konkursie wzięło udział 36 największych miłośników chemii. Pomimo przedłużającej się pandemii i trudnych warunków zdalnego nauczania nasi chemicy wykazali się zaangażowaniem i wiedzą oraz udowodnili, że warto rozwijać swoje pasje.

 

Zapraszamy do udziału w projekcie Otwarci na kulturę – edukacja kulturalna w mazowieckich szkołach i przedszkolach, który realizuje Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i firmą iSpot.

Czytaj więcej...

Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli kolejny raz zorganizował konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji. Autorzy nadesłanych prac zaproponowali różnorodne spojrzenia na Mazowsze w kontekście Europy. Miło nam poinformować, że lista laureatów V edycji "Lekcji o Mazowszu" jest już znana.

Gratulujemy zwycięzcom!

Sprawdźcie, kto wygrał🏆

 

Majowa konferencja z prof. Tomaszem Frołowiczem ”WF – jak zaplanować rok szkolny 2021/2022?” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poruszyliśmy na niej m.in. tematy dotyczące pracy nauczycieli wychowania fizycznego w nowym roku szkolnym oraz oceniania sprzyjającego aktywności uczniów na lekcjach wf. Uczestnicy zauważyli wiele pozytywnych aspektów planowania już teraz przyszłego roku szkolnego, w który chcą wejść z dużą energią i precyzyjnym motywowaniem uczniów po tak długim okresie lekcji online. Na kolejną konferencję zapraszamy nauczycieli wychowania fizycznego we wrześniu i w październiku.

Czy wiecie, że to właśnie na Mazowszu narodziła się myśl o europejskiej integracji? O jej inicjatorze - Wojciechu Bogumile Jastrzębowskim - opowiedział Olgierd Łukaszewicz, jeden z najbardziej znanych polskich aktorów filmowych i teatralnych, założyciel Fundacji My Obywatele UE, podczas konferencji "Europejskie Lekcje o Mazowszu". Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wyniki konkursu o tej samej nazwie podajemy w kolejnej informacji.

Rekrutacja do projektu „Zdolni zdalnie” zakończona. Osiągnięto limit zgłoszeń na listach podstawowych i rezerwowych. Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do naszego grantu.

Audiobooki lektur i klasyki literatury, a także publikacje i artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

Szanowni Państwo,
Informujemy, że od 1 września 2020 r Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest Regionalnym Punktem Informacyjnym FRSE na rok 2020-2021 dla województwa mazowieckiego.

W programie:

-         jak sprawnie poruszać się i do czego wykorzystywać zasoby na stronach ESERO i ESA (wyzwania, scenariusze, filmiki, inne),

-         bieżąca oferta i zapowiedzi działań edukacyjnych POLSA (m. in. projekt „Future Space”, konkurs „Moje kosmiczne wakacje”).

Spotkanie odbędzie się na kanale Youtube POLSA (https://youtu.be/STx188GnE2Q) w godz. 17:00-18:00. W czasie transmisji zachęcamy do korzystania z czatu, zadawania pytań i komentowania.

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galerii Porczyńskich w Warszawie poznamy laureatów XXIV edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę". W Konkursie bierze udział ok. 14 000 uczniów, w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Na zakończenie zmagań konkursowych, w etapie ogólnopolskim uczestniczy 74 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Podczas dwudniowych zawodów IV etapu ogólnopolskiego XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1939-1948. W walce o wolną Polskę", które odbywają się w Warszawie, uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą z zakresu historii powszechnej oraz dziejów oręża polskiego od X do XX w., z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki. W zawodach wykorzystywane są zbiory Muzeum Wojska Polskiego, merytorycznego i logistycznego wsparcia udzielają pracownicy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Brygady w Wesołej oraz projekcję filmu KURIER.

Uroczystość wręczenia nagród Laureatom Konkursu i Olimpiady odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w godz. 9.30-12.00 Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II –Galeria Porczyńskich w Warszawie, Plac Bankowy 1.

Celem realizacji Konkursu organizowanego przez SIE DELTA jest trwałe wzbogacenie wiedzy historycznej i kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży.

Konkurs jest okazją do spotkań międzypokoleniowych z Kombatantami i współczesnymi żołnierzami, które łączy wspólna troska o pamięć, tożsamość. Uczestnicy mają wyjątkową okazję do poznania interesujących ludzi; odwiedzają ciekawe miejsca związane z okresem, którego dotyczy dana edycja. Laureaci Konkursu mają zagwarantowane dodatkowe punkty zwiększające ich szanse w procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej
i ponadgimnazjalnej.

Ramowy program etapu centralnego: http://www.losyzolnierza.pl/pliki/2018_2019/program_ramowy_losy_zolnierza2019.pdf

Organizatorzy Konkursu:
Mazowiecki Kurator Oświaty, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. mjr. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”, Muzeum Wojska Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Patronat i współorganizacja:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej
Patronat honorowy:
Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka
Patronat medialny:
TVP 3 Warszawa i RDC

Konkurs ma status konkursu tematycznego, jest organizowany we współpracy z Kuratorami Oświaty w całej Polsce pod patronatem Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka. Zasady regulujące status konkursu zawarte są w Regulaminie zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.