Pilotaż „Od emocji do odporności” – wsparcie nauczycieli w budowaniu dobrostanu psychicznego uczniów

Rozpoczęliśmy realizację pilotażu „Od emocji do odporności”, finansowanego w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Celem pilotażu jest wsparcie nauczycieli oraz specjalistów w rozwijaniu kompetencji niezbędnych do pracy z emocjami dzieci i młodzieży oraz wzmacniania ich odporności psychicznej. Uczestnicy otrzymują praktyczne narzędzia i gotowe rozwiązania, które mogą bezpośrednio wykorzystać w swojej codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Stawiamy na praktykę Pilotaż koncentruje się na praktycznym wykorzystaniu rekomendowanych programów profilaktycznych w przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Nauczyciele zdobywają konkretne umiejętności, które pomagają: Korzyści dla nauczycieli Uczestnicy pilotażu zyskują: Korzyści dla dzieci i młodzieży Dzięki udziałowi nauczycieli w pilotażu uczniowie rozwijają: Pilotaż wspiera również działania profilaktyczne w zakresie zdrowia psychicznego oraz przygotowuje młodych ludzi do świadomego i odpowiedzialnego funkcjonowania w społeczeństwie. Praktyczne narzędzia – gotowe rozwiązania do wykorzystania od zaraz Szczególną wartością pilotażu jest dostęp do gotowych, sprawdzonych narzędzi edukacyjnych, które nauczyciele mogą od razu wykorzystać w pracy z uczniami. Uczestnicy projektu otrzymują rekomendowane programy profilaktyczne: „Przyjaciele Zippiego”, „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, „ISKRA Odporności” wpisane na listę Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, zawierające kompletne scenariusze zajęć, materiały dydaktyczne oraz ćwiczenia rozwijające kompetencje emocjonalne i społeczne dzieci i młodzieży. To realne wsparcie, które przekłada się na codzienną pracę w klasie – nauczyciele nie tylko zdobywają wiedzę, ale wychodzą z projektu z gotowym zestawem narzędzi, inspiracji i rozwiązań, które pomagają jeszcze skuteczniej wspierać rozwój dzieci i młodzieży. 25 marca odbyła się konferencja online inaugurująca pilotaż, podczas której uczestnicy wysłuchali inspirującego wykładu psycholog Katarzyny Nowak pt. „Nie ma nauki bez emocji – rola przedszkola i szkoły w budowaniu odporności psychicznej”. Podczas spotkania zaprezentowano również narzędzia edukacyjne wykorzystywane w pracy z dziećmi i młodzieżą. O ich praktycznym zastosowaniu opowiedziały Elżbieta Nerwińska – dyrektor oraz Sylwia Wierzchowska – wicedyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji. Uczestnicy mieli także okazję poznać dobre praktyki prezentowane przez nauczycielki Szkoły Podstawowej im. Stanisława Władysława Reymonta w Maszewie Dużym Wiolettę Smolińska i Martę Durzyńską. Skala pilotażu W pilotażu uczestniczy 86 placówki przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego oraz szkoły podstawowe z Mazowsza, a także 100 nauczycieli, którzy będą wdrażać zdobyte kompetencje w swojej codziennej pracy z uczniami. Koordynatorem pilotażu jest Bogumiła Ogrodowczyk, nauczyciel konsultant MSCDN Wydział w Płocku. Szkolenia w pilotażu dla nauczycieli  realizatorów programów profilaktycznych I grupa szkoleniowa   Nauczyciele z rejonu: Miejsce szkolenia:MSCDN Wydział w Warszawie, ul. Świętojerska 9, Terminy:11 i 25 kwietnia 2026 r. (soboty) Godziny: 10.00–15.30 II grupa szkoleniowa Nauczyciele z rejonu: Miejsce szkolenia:MSCDN Wydział w Płocku, ul. Gałczyńskiego 26, Terminy:9 i 23 maja 2026 r. (soboty) Godziny: 10.00–15.30 Trenerzy: Agnieszka Baska, Aleksandra Banach, Bogumiła Ogrodowczyk

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści