Expired: 28 IV 2026 – Konferencja „Edukacja z klimatem i wyobraźnią – edycja III”

Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na konferencję: Edukacja z klimatem i wyobraźnią – edycja III Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu KPO „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” Termin: 28 kwietnia 2026 r. w godz. 14.00 – 18.15Miejsce: Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie, ul. Świętojerska 9, AULA Zmiana klimatu to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Edukacja klimatyczna staje się koniecznością – niezależnie od nauczanego przedmiotu czy etapu edukacyjnego. To nie przypadek, że znalazła swoje miejsce w module klimatycznym nowych podstaw programowych, ponieważ właśnie nauczyciele mają wyjątkową moc budzenia i  kształtowania wrażliwości i odpowiedzialności środowiskowej młodego pokolenia. Podczas konferencji nie zabraknie rzetelnej, aktualnej i praktycznej wiedzy o przyczynach i skutkach zmiany klimatu, ale także o tym, jak jej zapobiegać i przygotować się na wyzwania przyszłości. Wyjątkowi prelegenci,  którzy łączą naukę, pasję i twórcze myślenie, gwarantują inspirujące, pełne energii i wartościowe wystąpienia. Integralną częścią konferencji są warsztaty zatytułowane „Odpowiedzialność zaczyna się od wyobraźni. Jak rozmawiać o odpowiedzialności klimatycznej z młodzieżą?”Każdy uczestnik konferencji otrzyma zieloną niespodziankę! [Link do zapisów w formie elektronicznej] Informacji na temat konferencji udziela: Dorota Jasińska, e-mail: dorota.jasinska@mscdn.edu.pl Tel. 22 536 60 69  lub  509 304 125

Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Powietrze interdyscyplinarnie

Szkolenie „Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Powietrze interdyscyplinarnie”, które odbyło się 21 kwietnia 2026 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, miało formę stacjonarnych warsztatów metodycznych skierowanych do nauczycieli edukacji przyrodniczej. Celem szkolenia było rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie stosowania metod badawczych w edukacji przyrodniczej oraz ukazanie możliwości interdyscyplinarnego ujęcia zagadnienia powietrza w procesie dydaktycznym. Podczas warsztatów uczestnicy analizowali powietrze jako przedmiot badań interdyscyplinarnych, zwracając uwagę na jego znaczenie w różnych dziedzinach nauki. Omówiono również metody badawcze stosowane w edukacji przyrodniczej, ze szczególnym uwzględnieniem etapów planowania, realizacji badań, dokumentowania wyników oraz formułowania wniosków. Istotnym elementem szkolenia były zajęcia praktyczne, w trakcie których zaprezentowano proste eksperymenty i obserwacje dotyczące badania jakości powietrza, możliwe do wykorzystania na lekcjach przedmiotów przyrodniczych. Uczestnicy mieli okazję poznać konkretne narzędzia i rozwiązania wspierające aktywizujące metody nauczania. W końcowej części warsztatów podkreślono wartość dydaktyczną holistycznego podejścia do tematyki jakości powietrza, szczególnie w kontekście realizacji podstawy programowej oraz tworzenia interdyscyplinarnych projektów edukacyjnych. Zwrócono uwagę na rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych, umiejętności przekrojowych oraz przygotowanie do wyzwań współczesnego rynku pracy. Szkolenie stanowiło cenne wsparcie dla nauczycieli w zakresie wzbogacania warsztatu pracy oraz wdrażania nowoczesnych, angażujących metod nauczania w edukacji przyrodniczej. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych 16 IV 2026

Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych 16 IV 2026 16 kwietnia 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyło się szkolenie „Mała Ojczyzna – wykorzystanie historii regionalnej w nauczaniu przedmiotów humanistycznych”. Dr Małgorzata Parzych, literaturoznawczyni, animatorka kultury, członkini zarządu Związku Kurpiów, posługująca się językiem kurpiowskim, przedstawiła uczestnikom pomysły, jak realizować podstawę programową w oparciu o zasoby regionalne. Nauczyciele pod czujnym okiem Małgorzaty Żebrowskiej programowali geniboty, które pomogą im urozmaicić lekcje. Całość ubarwił Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”, prezentując regionalną, kurpiowską kulturę. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. #MSCDNKompas

Konferencja Życie i śmierci Maxa Lindera. AI w filmie i w sieci – gdzie przebiega granica prawdy?

Konferencja Życie i śmierci Maxa Lindera. AI w filmie i w sieci – gdzie przebiega granica prawdy? odbyła się  15 kwietnia 2026 r. w godz. 16.00 –19.00 w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Celem konferencji było ukazanie możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu materiałów cyfrowych oraz o zagrożeniach cyfrową manipulacją. Gościem spotkania był reżyser Edward Porembny, który opowiedział, jak wyglądała praca nad filmem, aby w tak doskonały sposób połączyć archiwalia ze współczesną technologią, w tym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Konferencja była  świetną okazją do rozmów o wykorzystaniu AI w pracy nauczycieli, dlaczego AI jest potrzebna, jak można odróżnić informację od fake newsa, jakie sygnały mogą świadczyć, że materiał w internecie nie jest prawdziwy? oraz dyskusji, dlaczego warto zwracać uwagę na sposób przedstawienia wydarzeń w różnych materiałach cyfrowych oraz jak AI może pomóc w edukacji. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacjii monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011

Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie – 25 III 2026 r.

W dniu 25.03.2026 r. odbyły się zajęcia stacjonarne „Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie”. Na zajęciach zostały wykorzystane proste doświadczenia z wodą (np. badanie rozpuszczalności, napięcia powierzchniowego, stanów skupienia czy filtracji) umożliwiające aktywizację uczniów i lepsze zrozumienie omawianych zjawisk. Eksperymenty te były łatwe do przeprowadzenia w warunkach szkolnych i sprzyjają uczeniu się poprzez działanie. Holistyczne podejście do zagadnienia wody pozwalało na realizację podstawy programowej w sposób zintegrowany oraz wspierało rozwój kompetencji kluczowych i przekrojowych. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011.

Mindfulness, czyli praktyka uważności w edukacji – 12 i 13 II 2026 r.

12 i 13 lutego 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyły się warsztaty metodyczne „Mindfulness, czyli praktyka uważności w edukacji” prowadzone przez dr hab. Urszulę Wróblewską prof. Uniwersytetu w Białymstoku – certyfikowaną trenerkę mindfulness. Udział w nich wzięli psycholodzy, pedagodzy, pedagodzy specjalni, nauczyciele przedmiotów. Nauczyciele doskonalili kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania działań ogólnoszkolnych z wykorzystaniem technik mindfulness, wspierających dobrostan uczniów i nauczycieli. Program obejmował wprowadzenie do treningu uważności oraz prezentację praktycznych ćwiczeń możliwych do zastosowania w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Istotnym elementem szkolenia były zajęcia praktyczne „tu i teraz” z instruktażem dostosowania technik do potrzeb i warunków funkcjonowania szkoły. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011.

Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole – 12 III 2026 r.

12 marca 2026 r. w MSCDN Wydział w Ostrołęce odbyła się konferencja „Wdrażanie koncepcji outdoor education w szkole”. Uczestniczyli w niej nauczyciele wszystkich etapów edukacyjnych, różnych przedmiotów, dyrektorzy szkół i przedszkoli. Główne treści szkolenia to wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych form, metod i narzędzi pracy kadr uczących w edukacji formalnej, adekwatnych do wyzwań współczesnej edukacji i zmieniającej się roli nauczyciela w zróżnicowanym społeczeństwie. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Zobaczyć, zrozumieć, wyjaśnić- mikroskop jako narzędzie badawcze w nowoczesnej edukacji przyrodniczej

Warsztaty metodyczne „Zobaczyć, zrozumieć, wyjaśnić- mikroskop jako narzędzie badawcze w nowoczesnej edukacji przyrodniczej”, które odbyły się w MSCDN Wydział w Siedlcach 8.04.2026 r., stanowiły wartościową przestrzeń do pogłębienia kompetencji nauczycieli w zakresie pracy badawczej z uczniami. Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję spojrzeć na mikroskop nie tylko jako na narzędzie obserwacji, ale przede wszystkim jako środek rozwijania myślenia naukowego, dociekliwości i umiejętności wnioskowania. Omówiono zasady organizacji pracy ucznia, kwestie bezpieczeństwa oraz odpowiedzialnego korzystania ze sprzętu. Istotnym elementem warsztatów było projektowanie sytuacji badawczych z wykorzystaniem preparatów mikroskopowych- od planowania obserwacji, przez dokumentowanie wyników, aż po formułowanie wniosków. Zaprezentowano również przykłady dobrych praktyk oraz możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi w realizacji podstawy programowej i projektów interdyscyplinarnych. Uzupełnieniem zajęć była analiza lekcji otwartej jako formy doskonalenia pracy nauczyciela- od etapu planowania, przez realizację, po obserwację i refleksję. Szkolenie miało charakter praktyczny i inspirujący, dostarczając uczestnikom konkretnych rozwiązań możliwych do zastosowania w codziennej pracy dydaktycznej. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Rola pracodawcy w doskonaleniu kompetencji 4K młodzieży 

Konferencja Rola pracodawcy w doskonaleniu kompetencji 4K młodzieży poświęcona była kompetencjom przyszłości i roli sztucznej inteligencji. Stanowiła przestrzeń do dyskusji nad dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku pracy i w edukacji, szczególnie w województwie mazowieckim. Wydarzenie, które odbyło się w MSCDN Wydział w Siedlcach, skupiało się na analizie wpływu AI na zapotrzebowanie na kwalifikacje pracowników w perspektywie średnio- i długookresowej, podkreślając rosnącą potrzebę dostosowania systemu kształcenia do nowych realiów   Istotnym elementem konferencji była koncepcja kompetencji 4K – krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji i kreatywności – które uznawane są za fundament nowoczesnego doradztwa zawodowego oraz klucz do efektywnego funkcjonowania w świecie zdominowanym przez technologie i automatyzację . Uczestnicy analizują również rolę pracodawców w rozwijaniu tych kompetencji, wskazując na konieczność ich aktywnego udziału w procesie edukacyjnym.  Podczas konferencji prezentowano dobre praktyki współpracy szkół z pracodawcami, a także przykłady projektów społecznych realizowanych przez młodzież, które pozwalają rozwijać kompetencje 4K w praktyce. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Porozumienie bez Przemocy – empatia, dialog, szacunek. Wprowadzenie 

Warsztaty metodyczne poświęcone Porozumieniu bez Przemocy koncentrowały się na sposobach rozwijania empatii, dialogu i szacunku w relacjach szkolnych. Ich głównym celem było zapoznanie uczestników z podstawami tej metody oraz kształtowanie umiejętności budowania konstruktywnej komunikacji w środowisku edukacyjnym.  Podczas zajęć, które odbyły się 2 października 2025 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach, omówiono rolę uczuć i potrzeb w procesie komunikacji, podkreślając ich znaczenie w rozumieniu siebie i innych. Uczestnicy poznali także cztery kroki Porozumienia bez Przemocy oraz sposoby ich praktycznego zastosowania. Szczególną uwagę poświęcono wykorzystaniu tych kroków w rozwijaniu empatii – zarówno wobec innych osób, jak i samego siebie.  Warsztaty stanowiły również wprowadzenie do świadomego kształtowania postaw opartych na autonomii, współpracy, empatii i szacunku w pracy z klasą, wspierając nauczycieli w budowaniu bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska szkolnego.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści