Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie – 25 III 2026 r.

W dniu 25.03.2026 r. odbyły się zajęcia stacjonarne „Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie”. Na zajęciach zostały wykorzystane proste doświadczenia z wodą (np. badanie rozpuszczalności, napięcia powierzchniowego, stanów skupienia czy filtracji) umożliwiające aktywizację uczniów i lepsze zrozumienie omawianych zjawisk. Eksperymenty te były łatwe do przeprowadzenia w warunkach szkolnych i sprzyjają uczeniu się poprzez działanie. Holistyczne podejście do zagadnienia wody pozwalało na realizację podstawy programowej w sposób zintegrowany oraz wspierało rozwój kompetencji kluczowych i przekrojowych. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011.

Zobaczyć, zrozumieć, wyjaśnić- mikroskop jako narzędzie badawcze w nowoczesnej edukacji przyrodniczej

Warsztaty metodyczne „Zobaczyć, zrozumieć, wyjaśnić- mikroskop jako narzędzie badawcze w nowoczesnej edukacji przyrodniczej”, które odbyły się w MSCDN Wydział w Siedlcach 8.04.2026 r., stanowiły wartościową przestrzeń do pogłębienia kompetencji nauczycieli w zakresie pracy badawczej z uczniami. Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję spojrzeć na mikroskop nie tylko jako na narzędzie obserwacji, ale przede wszystkim jako środek rozwijania myślenia naukowego, dociekliwości i umiejętności wnioskowania. Omówiono zasady organizacji pracy ucznia, kwestie bezpieczeństwa oraz odpowiedzialnego korzystania ze sprzętu. Istotnym elementem warsztatów było projektowanie sytuacji badawczych z wykorzystaniem preparatów mikroskopowych- od planowania obserwacji, przez dokumentowanie wyników, aż po formułowanie wniosków. Zaprezentowano również przykłady dobrych praktyk oraz możliwości wykorzystania nowoczesnych narzędzi w realizacji podstawy programowej i projektów interdyscyplinarnych. Uzupełnieniem zajęć była analiza lekcji otwartej jako formy doskonalenia pracy nauczyciela- od etapu planowania, przez realizację, po obserwację i refleksję. Szkolenie miało charakter praktyczny i inspirujący, dostarczając uczestnikom konkretnych rozwiązań możliwych do zastosowania w codziennej pracy dydaktycznej. Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie 

18 marca 2026 r. w MSCDN Wydział w Siedlcach odbyły się warsztaty Metody badawcze w edukacji przyrodniczej. Woda interdyscyplinarnie. Warsztaty skierowane były do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz innych zainteresowanych tematem nauczycieli, których celem było podniesienie kompetencji nauczycieli przedmiotów edukacji przyrodniczej w zakresie wykorzystania metod badawczych w celu rozwijania u uczniów kompetencji matematyczno-przyrodniczych, myślenia naukowego oraz umiejętności podejmowania decyzji w oparciu o analizę danych empirycznych. Podczas spotkania uczestnicy poznali sposoby traktowania wody jako przedmiotu badań łączącego różne dziedziny nauki oraz zapoznali się z metodami badawczymi stosowanymi w edukacji – od planowania, przez realizację, aż po dokumentowanie i formułowanie wniosków.  W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały proste eksperymenty i doświadczenia możliwe do przeprowadzenia na lekcjach przedmiotów przyrodniczych, min. takie jak: badanie wpływu stopnia zmineralizowania wody na ilość powstającej piany; badanie przewodnictwa elektrycznego wody demineralizowanej oraz mieszaniny wody demineralizowanej z solą; wpływ napięcia powierzchniowego na obiekty na powierzchni wody; budowanie i porównywanie soczewek z wody i oleju; badanie zjawiska osmozy; badanie pochłaniania wody przez poliakrylan sodu. Szczególną uwagę poświęcono wartości dydaktycznej holistycznego ujęcia tematyki wody w kontekście realizacji podstawy programowej oraz rozwijania u uczniów kompetencji kluczowych, przekrojowych i zawodowych.  Integralną częścią spotkania było omówienie idei lekcji otwartej w praktyce szkolnej – jej planowania, realizacji oraz obserwacji jako narzędzia wspierającego rozwój zawodowy nauczycieli.  Wydarzenie zostało dofinansowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy, zgodnie z umową o objęcie projektu wsparciem z planu rozwojowego nr: KPO/22/LLL/U/0011. 

ul. Świętojerska 9,
00-236 Warszawa
tel. 22 536 60 00, kom.: 797 990 037
sekretariat@mscdn.edu.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies na warunkach określonych w Informacji o prywatności. Korzystając z serwisu akceptują państwo te warunki.

Przejdź do treści