A A

Szanowni Państwo,
Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe)

 

Serdecznie zapraszamy na warsztaty metodyczne:

 

Wolna Polska, ale jaka? – postawy wobec kształtowania się ustroju komunistycznego
w latach 40. XX wieku w materiałach archiwalnych.


Celem warsztatów metodycznych jest doskonalenie umiejętności krytyki źródeł oraz podniesienie kompetencji w zakresie wykorzystania w procesie edukacyjnym materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Program warsztatów:

• Powroty do PRL- postawy i losy lotników z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
• O lepsze jutro- propaganda a rzeczywistość w źródłach archiwalnych dotyczących referendum i wyborów 1947 r. oraz form oporu społecznego.
• Nowa perspektywa badawcza- komentarz metodyczny do omawianego materiału źródłowego.
• Zespołowe tworzenie scenariusza zajęć z wykorzystaniem źródeł archiwalnych.

Liczba godzin: 5 godzin dydaktycznych

Terminy:

Miejsce: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, ul. Kłobucka 21, w godzinach: 14.30 – 18.30.

Koszt: bezpłatnie, po dokonaniu zgłoszenia. Każdy uczestnik warsztatów nieodpłatnie otrzyma materiały dydaktyczne oraz zaświadczenie potwierdzające udział w spotkaniu.

Prowadzący:

  • Teresa Stachurska-Maj, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, dyplomowany nauczyciel konsultant w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie ds. historii, edukacji obywatelskiej i europejskiej, pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, współpracuje z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, autorka i koordynator projektów międzynarodowych, autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu dydaktyki historii, edukacji europejskiej, zarządzania projektami.

  • Magdalena Mołczanowska- historyk, adiunkt w Archiwum IPN (dawniej Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów) kieruje Zespołem, do którego zadań należy m.in. recenzowanie i projektowanie przepisów wewnętrznych oraz organizacja wydarzeń popularyzujących zasób archiwalny i działalność Archiwum IPN.

 

O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowych informacji udziela nauczyciel konsultant: dr Teresa Stachurska-Maj; e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536 60 73, pn; wt; czw; pt; w godz.10.00- 14.00, śr; 15.00- 18.00 lub w sekretariacie rejestracji kursów Jolanta Czułada; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536-60-66.