A A

"Akceptacja na rzecz różnorodności kulturowej wspominając – rozwijając – testując". W kontekście mających właśnie miejsce ruchów uchodźczych do państw wspólnoty europejskiej poniższe pytania skierowane są w szczególności do osób zaangażowanych w kształcenie dorosłych, w pracę socjalną czy inicjatywy lokalne:

 

 

 

 

 

eras
  

Projekt europejski - erasmus+ wymiana dobrej praktyki

http://kulturelle-vielfalt.eu/pl/aktualnosci/

 


Akceptacja na rzecz różnorodności kulturowej
wspominając – rozwijając – testując

 


W kontekście mających właśnie miejsce ruchów uchodźczych do państw wspólnoty europejskiej poniższe pytania skierowane są w szczególności do osób zaangażowanych w kształcenie dorosłych, w pracę socjalną czy inicjatywy lokalne:

  • Jak możemy wzmocnić postawy akceptacji na rzecz różnorodności kulturowej?
  • Jak można przezwyciężyć uprzedzenia?
  • Czy wzajemne porozumienie jest możliwe?
  • Czy dysponujemy w tym zakresie odpowiednimi formami pracy?

Jeśli zmianie mają ulec postawy na rzecz różnorodności kulturowej, to trzy aspekty wydają się odgrywać w tym procesie znaczącą rolę:

  • przypominanie o doświadczeniach historycznych związanych z przyjmowaniem uchodźców-czyń;
  • rola doświadczeń edukacyjnych powiązanych z procesem (aktywnego) uczestnictwa w środowisku lokalnym
  • konfrontacja z własnymi uprzedzeniami.

Te aspekty będą sprawdzane w toku dwuletniego procesu wymiany praktycznych doświadczeń między pięcioma organizacjami partnerskimi z Niemiec, Polski, Austrii i Rumunii.


W ramach europejskich spotkań osoby uczestniczące będą miały okazję wypróbować i poddać ewaluacji zaprezentowane w tym celu metody i koncepcje. Wspólnie chcemy szukać „czynników warunkujących sukces“, w trakcie procesów uczestnictwa i refleksji historycznej, w pracy na rzecz wspierania postaw akceptacji.

 

Szczegółowych informacji udziela nauczycielka konsultantka: 
dr Beata Rola
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,  tel. 22 536-60-87 w godz. 8.00 – 14.00

 

I spotkanie Neu-Isenburg, 24-26 stycznia 2018
Czytaj więcej: http://kulturelle-vielfalt.eu/pl/workshop-1-pl/
Zdjęcia z warsztatów https://drive.google.com/open?id=11Tn8ml8n7TZNxaCKpsMYUfCASXCTzx4I

 

 

 

 eras1

 

AKCEPTACJA NA RZECZ RÓŻNORODNOŚCI KULTUROWEJ -
projekt europejski celem wymiany dobrej praktyki

Pamięć po europejsku: biograficznie - dialogowo – wspólnieWspółczesne ruchy migracyjne wzbudzają w społeczeństwach europejskich wspomnienia o charakterze wspólnotowym. Akty przemocy podczas wojen, reżimy totalitarne oraz konflikty ideologiczne doprowadziły do tego, że w XX wieku w Europie były miliony uchodźców /uchodźczyń i wypędzonych. Praca nad pamięcią europejską, która za punkt analizy wyznacza pamięć o uchodźctwie i wypędzeniach oraz odpowiedzialność za nie w teraźniejszości, stała się tematem przewodnim spotkaniu w Wiedniu.

 

Czytaj wiecej...