MSCDN logo Ostroleka

Zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 14 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz wojewódzkich osób prawnych Województwa Mazowieckiego w okresie od dnia 16.03.2020 r. do odwołania MSCDN ogranicza działalność w zakresie realizacji szkoleń i innych zadań. Wszystkie formy doskonalenia nauczycieli realizowane będą online.

Nauczyciele konsultanci, doradcy metodyczni oraz administracja są dostępni za pośrednictwem telefonu i poczty elektronicznej. Kontakt na stronie internetowej Wydziału.

A A

Szanowni Państwo,
W czasach pracy zdalnej z uczniami każdy z nas poszukuje inspirujących materiałów, które można przekazać naszym podopiecznym aby zachęcić ich do nauki. W tym kontekście zwracamy Państwa uwagę na grę na urządzenia mobilne pt. Zaginiona Partytura Moniuszki. Gra w formie zagadek płaszcza i szpady przekazuje dzieciom wiedzę o Stanisławie Moniuszce i może być interesującą alternatywą dla przygotowania uczniów do zajęć na temat życia i twórczości Stanisława Moniuszki.
Gra jest bezpłatna i została opracowana w ramach Roku Moniuszkowskiego i sfinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji o grze znajdziecie Państwo pod linkiem Roku Moniuszkowskiego

https://moniuszko200.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/2019-11-13/8071/zaginiona-partytura-moniuszki-inspirujaca-gra-dla-dzieci-i-mlodziezy2

 

Do konkursu w ramach projektu „Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach” realizowanego przez Teatr Wielki Opera Narodowa we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli zgłoszono 33 projekty szkolne w następujących kategoriach wiekowych:

• przedszkola i edukacja wczesnoszkolna
• szkoły podstawowe kl. 4-8
• szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne

Czytaj więcej...

              

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie i Polski Komitet Normalizacyjny zapraszają dnia 24 marca 2020 r., godz. 15.00 – 17.30 na konferencję kadrę kierowniczą i dydaktyczną  szkół kształcących w zawodach.

Edukacja normalizacyjna w szkole branżowej

Miejsce konferencji: MSCDN Wydział w Warszawie, ul. Świętojerska 9

W dniu 25 lutego 2020r., odbyło się szkolenie dotyczące innowacji pedagogicznych, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się m.in. co kryje się pod nazwą działanie innowacyjne, jakie cechy charakteru powinien posiadać innowator, jakie czynniki pomagają w realizacji innowacji i jak konkretne pomysły wprowadzać w czyn.

Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele

Z przyjemnością zapraszamy do udziału w piątej edycji projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, objęty jest patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. W tej edycji do udziału zapraszamy po 2 nauczycieli z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w województwie mazowieckiem, otwartych na nowe metody pracy oraz dbających o swój rozwój zawodowy.

Rusza pierwsza edycja sieci doskonalenia i współpracy CYFROWY PIÓRNIK NAUCZYCIELA JĘZYKA OBCEGO.
Sieć zapewni połączenie sił z innymi nauczycielami, wspólne uczenie się i inspirowanie do działania, rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami. Rozpoczynamy 28 lutego o godz. 15.00! Zgłoszenia (imię i nazwisko, szkoła, język nauczania, nr telefonu) przyjmujemy e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tańce w szkole są propozycją dla nauczycieli wychowania fizycznego, edukacji wczesnoszkolnej, wychowawców świetlic oraz nauczycieli innych specjalności. Program tego 15-godzinnego kursu rozłożony jest na 3 dni: 18, 21, 27 marca br. i obejmuje wykład interaktywny oraz ćwiczenia praktyczne w dwóch modułach:

Tańce regionalne i narodowe
Tańce współczesne.

Szanowni Państwo, nauczyciele ze wszystkich typów szkół, jak również inne osoby związane z mazowiecką oświatą i kulturą.

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu”. Podobnie jak w ubiegłych latach, zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć z zakresu edukacji regionalnej – dla wybranej grupy wiekowej: 7-9 lat, 10–14 lat lub 15-18 lat.

Pod tym nieco przewrotnym tytułem 28 stycznia w ostrołęckim Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyły się zajęcia z projektowania w programie Canva, który jest darmowym narzędziem do tworzenia grafiki. Warsztaty te były zorganizowane z myślą o katechetach. Podczas szkolenia Katarzyna Małkowska–Gąska przybliżyła uczestnikom tajniki Canvy pozwalającej w prosty sposób przekształcać pomysły w projekty.

Między innymi na to pytanie próbowało sobie odpowiedzieć 140 uczestników czwartkowej konferencji „Zjawisko uzależnienia dzieci i młodzieży od telefonów komórkowych. Fonoholizm w świetle najnowszych badań” w ostrołęckim MSCDN. Zainteresowanie tematem było ogromne. Spotkanie rozpoczęła kierownik placówki, Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, posługując się dwoma rekwizytami: tarczowym telefonem retro i… szczoteczką do zębów, bo, jak słusznie zauważyła, na świecie jest więcej użytkowników smartfonów niż szczoteczek do zębów. A dr Maciej Dębski z Uniwersytetu Gdańskiego, kontynuując tę myśl, poinformował zadziwionych uczestników, że wkrótce będzie łatwiejszy dostęp do Internetu niż do czystej wody.

 

W 200. rocznicę urodzin ojca polskiej opery narodowej Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Teatrem Wielkim - Operą Narodową realizują projekt „Moniuszko w mazowieckich szkołach i przedszkolach”.

Czytaj więcej...

Zapraszamy serdecznie nauczycieli stażystów i młodych nauczycieli kontraktowych do udziału w projekcie Nauczyciel na starcie. To propozycja wszechstronnej pomocy dla początkujących pedagogów. Dzięki projektowi słuchacze zostaną wyposażeni w niezbędne w tym zawodzie umiejętności diagnozowania własnego przygotowania do zawodu nauczyciela, interpersonalne, pracy z grupą, nawiązywania prawidłowych relacji z rodzicami oraz w zakresie metodyki nauczania.

Zapraszamy na nowy kurs doskonalący przeznaczony dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół, przedszkoli oraz innych placówek oświatowych, którzy rozpoczynają pracę na stanowisku kierowniczym (staż dyrektorski od 0 do 2 lat). Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji zawodowych dyrektorów w zakresie kierowania placówką w pierwszych latach sprawowania funkcji. Zajęcia prowadzą znani i cenieni edukatorzy zatrudnieni lub trwale współpracujący z MSCDN.

Zachęcamy nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych z Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego, przasnyskiego i łomżyńskiego  do wzięcia udziału w I Olimpiadzie wiedzy o Kurpiach. Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do zdobycia, poszerzenia wiadomości na temat regionu kurpiowskiego.

Regulamin olimpiady

Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Ostrołęka informuje o możliwości przekazania szkołom, innym placówkom używanego sprzętu komputerowego wymienionego w załączniku poniżej.

Wykaz sprzętu

Już w najbliższą sobotę w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galerii Porczyńskich w Warszawie poznamy laureatów XXIV edycji Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę". W Konkursie bierze udział ok. 14 000 uczniów, w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Na zakończenie zmagań konkursowych, w etapie ogólnopolskim uczestniczy 74 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Podczas dwudniowych zawodów IV etapu ogólnopolskiego XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1939-1948. W walce o wolną Polskę", które odbywają się w Warszawie, uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą z zakresu historii powszechnej oraz dziejów oręża polskiego od X do XX w., z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki. W zawodach wykorzystywane są zbiory Muzeum Wojska Polskiego, merytorycznego i logistycznego wsparcia udzielają pracownicy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Brygady w Wesołej oraz projekcję filmu KURIER.

Uroczystość wręczenia nagród Laureatom Konkursu i Olimpiady odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w godz. 9.30-12.00 Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II –Galeria Porczyńskich w Warszawie, Plac Bankowy 1.

Celem realizacji Konkursu organizowanego przez SIE DELTA jest trwałe wzbogacenie wiedzy historycznej i kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży.

Konkurs jest okazją do spotkań międzypokoleniowych z Kombatantami i współczesnymi żołnierzami, które łączy wspólna troska o pamięć, tożsamość. Uczestnicy mają wyjątkową okazję do poznania interesujących ludzi; odwiedzają ciekawe miejsca związane z okresem, którego dotyczy dana edycja. Laureaci Konkursu mają zagwarantowane dodatkowe punkty zwiększające ich szanse w procesie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej
i ponadgimnazjalnej.

Ramowy program etapu centralnego: http://www.losyzolnierza.pl/pliki/2018_2019/program_ramowy_losy_zolnierza2019.pdf

Organizatorzy Konkursu:
Mazowiecki Kurator Oświaty, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. mjr. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta”, Muzeum Wojska Polskiego, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Patronat i współorganizacja:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej
Patronat honorowy:
Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienie Organizacji Kombatanckich Płocka
Patronat medialny:
TVP 3 Warszawa i RDC

Konkurs ma status konkursu tematycznego, jest organizowany we współpracy z Kuratorami Oświaty w całej Polsce pod patronatem Stowarzyszenia Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Porozumienia Organizacji Kombatanckich Płocka. Zasady regulujące status konkursu zawarte są w Regulaminie zatwierdzonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Szanowni Nauczyciele - Opiekunowie
Uprzejmie informuję, że w ramach projektu "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka" i "Mazowsze - Stypendia dla uczniw szkół zawodowych" został przygotowany dla Państwa Konkurs Opiekun Stypendysty Roku 2018/2019.

 

MSCDN zaprasza na kursy organizowane we współpracy z firmą KOMLOGO z Gliwic

Więcej informacji...

Zapraszamy nauczycieli matematyki liceów i techników do udziału w kursie on-line "Matematyka w Połowie drogi… – wieloaspektowa diagnoza umiejętności matematycznych uczniów klas drugich szkół średnich kończących się maturą".

Czytaj więcej...


Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszają dyrektorów , nauczycieli wszystkich typów szkół, pracowników instytucji oświatowych oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego na konferencję: Lekcje o Mazowszu: Pierwsze dni Niepodległości, która odbędzie się 26.02.2019 r., o godz. 12.00 w MSCDN Wydział w Ostrołęce, ul. Piłsudskiego 38.