A A

 

„Technologie z klasą” to bezpłatny projekt edukacyjny, rozwijający u uczniów wiedzę z zakresu nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i programowania. W roku szkolnym 2018/2019 w projekcie wzięło udział 500 nauczycieli klas 1-3 z całej Polski. W ramach realizacji „Technologii z klasą” otrzymali dostęp do cyklu scenariuszy, dzięki którym uczniowie nauczyli się m.in. jak internet może im pomóc, jak bezpiecznie powinni z niego korzystać i w jaki sposób porozumiewają się roboty. Dzieci przy wsparciu nauczyciela rozwinęły też umiejętności praktyczne związane z programowaniem. W trakcie 4 ostatnich lekcji nauczyły się tworzyć projekty, interakcje i gry w aplikacji Scratch.

Każdy scenariusz zajęć składał się z ciekawych materiałów multimedialnych oraz kart pracy dla uczniów. Nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymali też zestaw edukacyjny „Zaprogramowani na przygodę”, którego bohaterem jest robot Kodeusz. Uczniowie musieli pomóc w naprawie jego statku kosmicznego, rozwiązując kilka programistycznych zagadek.

Projekt „Technologie z klasą” rozbudził ciekawość uczniów i rozwinął ich umiejętności związane z programowaniem. Świadczą o tym opinie nauczycieli. „Dzieci przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi programiści. W przystępny sposób przyswoiły trudne treści z zakresu programowania i poznały pojęcie pętli. Na podstawie bajki o dziewczynce dowiedziały się, jak ważne jest precyzyjne formułowanie poleceń. Nagranie i listy od Kodeusza stanowią wspaniałe dopełnienie lekcji. Dzieciaki już nie mogą doczekać się kolejnej wiadomości i zadania do wykonania” – to jedna z relacji nauczyciela uczestniczącego w projekcie.

Nauczyciele klas 1-3 będą mogli realizować projekt „Technologie z klasą” w roku szkolnym 2019/2020. Zapisy ruszają już w sierpniu.