A A

 

Zapraszamy do udziału w III edycji projektu "Do stołu podano czyli teatr na widelcu". W tej edycji Projektu działania skierowane są do nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli klas 4-8 szkoły podstawowej, nauczycieli plastyki, wychowawców świetlic, nauczycieli bibliotekarzy, pedagogów oraz innych zainteresowanych tematyką.do stolu


Projekt ma na celu wzbogacić warsztat pracy nauczyciela pracującego z dziećmi zarówno w trybie stacjonarnym jak i zdalnym.


Obecnie, w dobie utrudnionego kontaktu warto podjąć próbę uatrakcyjniania pracy zdalnej. Jak to zrobić w prosty sposób, tak by zaciekawić i zmotywować dzieci do współtworzenia zajęć? Teatr to miejsce magiczne, które przenosi nas do świata wyobraźni i przygód.


Zajęcia prowadzone z udziałem pacynki będą atrakcyjną formą przekazywania wiedzy. Podczas zajęć można stworzyć mini teatrzyk, który da dziecku możliwość bycia widzem. Pacynka pomoże przeprowadzić eksperyment, wcieli się w bliską dziecku rolę. Starsi uczniowie odegrają małą etiudę. W prosty sposób zaciekawimy, ale i zmotywujemy dzieci do współtworzenia zajęć.


Chcielibyśmy aby zaproponowane spotkania były inspiracją do każdej nawet najmniejszej aktywności teatralnej w formie stacjonarnej i zdalnej. W teatrze dzieją się cuda! Działania teatralne bowiem rozwijają wyobraźnię, pomagają zwalczyć nieśmiałość, budują poczucie własnej wartości, wyciszą, uspokajają, kształtują umiejętność skupienia uwagi. Ponadto wzbogacają słownictwo i pobudzają do kreatywności. Aktorstwo uczy wyrażać emocje, ale co najważniejsze umiejętnie rozładowuje stres, uwalnia nagromadzone w ciele napięcia i nadmiar negatywnych emocji.


Zachęcamy do działania i wprowadzania nawet najmniejszych akcentów zabaw teatralnych zarówno w nauczaniu stacjonarnym jak i zdalnym. Mamy nadzieję, że zaproponowane formy doskonalenia będą pomocne w tworzeniu i mini eksperymentowaniu z teatrem.


W ramach projektu realizowane są warsztaty plastyczne online:

Zróbmy teatrzyk – pacynka w sieci – nabór do 12 grudnia 2020 roku.
● Zróbmy teatrzyk – spotkanie z kukiełką


Uczestnicy dowiedzą się jak łatwo i pomysłowo wykonać pacynkę, kukiełkę. Wykonana lalka będzie wstępem do cyklu spotkań online z animacji pacynką. Warsztaty poprowadzi Joanna Stanowska – aktorka teatru lalek.

I część - ABC Teatru Lalek – warsztaty animacji pacynką – nabór do 14 grudnia 2020 roku
II część - Rytm i ruch w teatrze lalek – budowanie roli, etiudy i spektaklu. Styczeń 2021


Podsumowaniem działań w roku szkolnym 2020/2021 będzie przesłanie do koordynatora Projektu własnego pomysłu na zastosowanie pacynki w pracy zdalnej w postaci zdjęć, filmiku czy scenariusza. Wszystkie chwyty dozwolone. Wspierajmy się i inspirujmy nawzajem!


Koordynator projektu Aleksandra BanachJoanna Stanowska - aktorka, lalkarz, reżyser, pedagog, trener, specjalista ds. edukacji osób dorosłych. Od 2012 roku prowadzi własną firmę - agencję artystyczną -Jo Art Show. Tworzy i realizuje różnorodne eventy, spektakle teatralne w tym lalkowe lalkowe, pokazy cyrkowe, pokazy ogniowe. Jest aktorką teatralną oraz filmową. Wyreżyserowała ponad 30 spektakli pracując z zawodowcami oraz amatorskimi grupami teatralnymi (dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów a także osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz niewidomymi). Tworzy widowiska sceniczne oraz plenerowe. W swojej pracy często wykorzystuje techniki teatru lalek, szczególnie technikę pracy z pacynką, lalką typu muppet oraz teatr cieni. Prowadzi kreatywne warsztaty i szkolenia rozwojowe dla pedagogów, trenerów, nauczycieli, instruktorów pracujących z różnymi grupami wiekowymi. Specjalizuje się w temacie psychomotoryki, motopedagogiki, pedagogiki cyrku i oczywiście pedagogiki teatru.

DSC06496spektakl dla dzieci warszawa jo art show joanna stanowska